DUK apie grybų auginimą

Dažnai užduodami klausimai DUK

Ar galima auginti skirtingus grybus ant vieno rąsto ar substrato maišo?

Kai į bloką ar kelmą įskiepijame dviejų rūšių grybus, grybiena konkuruos tarpusavyje, “kovos” ir silpnins viena kitą. Dėl to viena grybiena dominuoja prieš kitą, o kita išnyksta. Mums reikia stiprios ir aktyvios grybienos, todėl vienas blokas arba kelmas skirtas vienos rūšies grybienai.

Jei grybiena auginsiu lauke ar ji neapkės kitų medžių?

Taip gali nutikti tik auginant kelmučius. Jei kelmučių grybiena apkrėstas rąstelis ar kelmas tiesiogiai liečiasi su žeme, grybiena gali prasiskverbti į dirvožemį ir 2-3 m spinduliu nuo kamieno suformuoti kelmučių grybieną. Tokia grybiena gali užpulti kitus medžius. Tačiau tai netaikoma kitiems grybams, kurie, skirtingai nei kelmučiai, yra ne parazitai, o saprofitai, t. y. maitinasi tik negyva mediena. Jei gamtoje pamatysite, pavyzdžiui, kreivabudes ant “gyvo” medžio, atidžiau įsižiūrėję pastebėsite, kad grybai auga tik tose vietose, kur medis natūraliai žuvo.

Kokiu vašku galima užtepti įskiepijimo vietas? Ar galima naudoti bičių vašką?

Puikia tinka bičių vaškas, bet gali būti ir paprastas vaškas arba parafinas iš žvakių. Vaško paskirtis – apsaugoti grybieną pradiniame jos augimo į medieną etape. Jis daugiausia apsaugo grybieną nuo išdžiūvimo ir užteršimo. Mūsų siūlomas vaškas pasižymi tuo, kad gerai laikosi ir nenubyra keičiantis oro sąlygomis, bet turi papildomų antibakterinių savybių.

Kokiu metu geriausia auginti grybus

Tai priklauso nuo to, ar auginate patalpoje, ar lauke.
Visus “kultūrinius grybus” galima auginti patalpose ištisus metus.
Tiesiog turime sudaryti tinkamas sąlygas augti ir derėti, o tai net ir mėgėjiškomis sąlygomis neturėtų kelti didelių problemų.
Priklausomai nuo grybų rūšies, lauke dažniausiai auginama nuo pavasario iki rudens.
Auginant “lauke” grybai augs, kai jiems bus sudarytos panašios sąlygos kaip ir natūralioje aplinkoje.

Per kiek laiko pradės augti grybai auginant ant rąstų?

Laikas, po kurio turėsime pirmuosius grybus priklauso nuo grybienos rūšies, medienos rūšies (t. y. ar tai kietmedis, ar spygliuočių mediena) ir temperatūros.
Kai paskiepijame minkštą medieną, grybiena paprastai greičiau ją apauga, kolonizuoja ir po kelių mėnesių galime tikėtis pirmųjų grybų. Ant kietmedžio grybiena įsikuria lėčiau ir laukimo laikas yra ilgesnis. Tačiau grybai taip pat mezgasi ilgiau – iki 6-8 metų (kol suyra mediena).

Ar grybams reikia šviesos?

Tai priklauso nuo grybų rūšies. Pievagrybiams nereikia šviesos, tamsoje jie auga sniego baltumo, o kai gauna šviesos, paprastai būna šviesiai kreminės spalvos. Kita vertus, daugumai kitų auginamų grybų reikia, kad tam tikru augimo laikotarpiu šviesa vidutiniškai truktų 8-10 valandų per dieną. Pavyzdžiui, kreivabudėms reikia bent 8-10 valandų per dieną, kai grybukai formuojasi (kai grybai pradeda lįsti iš plėvelėje esančių skylučių), mažiausiai 300 liuksų intensyvumo šviesos (tiek, kad būtų galima skaityti laikraštį).

Prie grybų ir grybienos atsirado daugybė mažų muselių. Ar tai normalu ir ką tokiu atveju daryti?

Grybiena ir patys grybai (ypač pūvantys grybai) iš labai toli pritraukia tokias mažas muses, kurios jais maitinasi. Tai viena iš pagrindinių grybų auginimo problemų. Daugybė “invazijų” sukelia auginimo nuostolius, infekcijas ir grybelines ligas.
Todėl labai svarbu užtikrinti tinkamą higieną ir profilaktiką grybų auginime, ypač vasarą, kai temperatūra yra aukštesnė. Tai ypač svarbu auginant masines kultūras, t. y. didelius pasėlius.
Augindami augalus namuose, galime naudoti profilaktines vabzdžių atbaidymo priemones, pavyzdžiui, musių gaudykles arba plokšteles šalia pasėlių. Kai musių daug, būtina naudoti insekticidą, pvz., aerozolį. Tačiau nepamirškite, kad grybai sugeria viską iš aplinkos, todėl nenaudokite nuodingų medžiagų, kai grybai jau auga.