Substratas grybams

Kaip pasigaminti substratą grybų auginimui namų sąlygomis

Norint augintis namuose didesnius kiekius grybų būtina išmokti pasigaminti substratą. Pagrindinis grybų augintojų priešas yra pelėsis, nes jis taip pat yra grybas, todėl Jūsų ruošiamos sąlygos kreivabudėms ar shiitake tinka ir jam 🙂
Taigi siekiant išvengti užkrato substratas sterilizuojamas autoklave (jei nežinote kas tai yra, greičiausiai jo neturite :)) po dideliu slėgiu ir aukšta temperatūra išnaikinamos visos bakterijos ir kiti grybai, taigi turime švarią terpę augti mūsų grybams. Deja kito būdo visiškai išsivalyti substratą nėra. Na ir tada naudojant švaraus oro srauto įranga grybiena perkeliama ant substrato.
Geros naujienos yra tos, kad yra būdų pasiruošti substratą ir be šios įrangos. Reikia tiesiog minimalizuoti galimybes kenkėjams ir padidinti galimybes mūsų grybams.
Taigi pradėkime nuo substrato pagrindo. Daugeliui mūsų norimų užsiauginti grybų (shiitake, kreivabudės, liūto karčiai, maitake ir t.t. ) reikia celiuliozės, o jos turime daug medienoje. Granulės naudojamos kurui mums vienas tinkamiausių variantų, nes jų gamybos metu pjuvenos užkaistą ir yra suspaudžiamos, bei išdžiovinamos taigi, iš esmės jau išnaikinama praktiškai visi kenkėjai. Kadangi spygliuočiuose esantys sakai turi antigrybelinių savybių, kurios nepatiks ir mūsų grybams. Ieškome granulių kur būtų pagamintos iš lapuočių. Tam tikriems grybams tinkamos šiaudų granulės (ne šieno bet šiaudų) pvz kreivabudėms, O pamiksuojant su lapuočio granulėm galima gauti labai puikius rezultatus praktiškai visiems grybams. Taip pat šiuo metu yra nemažai vietų kur galima įsigyti saulėgražų lukštu granulių, tai taip pat puikus substrato pagrindas ar mišinio dalis.
Papildai. Gipsas suteikia papildomų maistinių medžiagų grybienai taigi paspartina jos plitimą, o kuo greičiau plinta grybiena tuo mažesnė tikimybė kenkėjams okupuoti mūsų substratą. Kreida – trukdo mūsų pagrindiniam priešui žaliam pelėsiui daugintis taigi taip pat geras papildomas ginklas mūsų arsenale. Yra daug kitų papildų su kuriais galima praturtinti mūsų substratą, tačiau jei per daug pagerinsim, galim prisikviesti ir daugiau nepageidaujamų svečių. Pvz. kviečių sėlenos yra labai geras papildas, tačiau su jomis galim atsinešti ir daug kitų grybų sporų.
Ingredientai. Grybai sudaryti iš 90% vandens taigi mums reikia substratą pasiruošti pakankamai drėgną. Paėmus substrato saują ir labai stipriai suspaudus turi nulašėti vienas lašelis, bet nedaugiau, jei daugiau jau peršlapias 🙂 sudėtinga bet įmanoma. kadangi kalbėsim apie mano metodą, aš šiuo metu darau miksą lapuočio granulių (iš senukų) ir saulėgražų lukštų (iš skelbimų) 50 ant 50 santykių. Receptas mano toks 37,5 proc. granulės, 2 proc gipsas, 0,5 proc. kreida, 60 proc. vanduo. taigi dedant 1kg granulių mišinio reikia 1530 g vandens 53 g gipso ir 13g kreidos. Na ir tada be abejo reikia grybienos. Naudojam grybiena ant grūdų nes gauname ir grybieną ir sterilizuotas maistingas medžiagas mūsų substratui. Dedam bent jau 10 proc. nuo bendro svorio. Taigi pagal pavyzdį turime 2.6 kg t.y. dedam 260 g. grybienos.
Paruošimo būdas: Dedam granules ir papildus į auginimo maišą, pamaišome, ypač jei miksuojame granules. Užverdam pakankamai vandens ir pilame į granules (būnam laaabai atsargūs, nes vanduo ir garai labai karšti). Maišo viršu užsukame ir užspaudžiame kad garai neišeidinėtų lauk. ir dedame kažkur labai šiltai, kad ir į kokią dėžę ir apklojame šilta žiemine striuke, kad mūsų substratas būtų šiltai ir patogiai. Tokiame šiltame guolyje išlaikome apie 2 val. ir tada jau galime nukloti, kad substratas pradėtų vėsti.
Substratas turi atvėsti iki kambario temperatūros ir tai gali užtrukti taigi geriausia palikti per naktį. Jei prilietus maišą ranka, dar jaučiasi bent kiek šiltas, tai reiškia viduje tikrai dar bus per šilta.
Finalas: Kitą dieną imamės visų atsargumo priemonių ką turime. Visus įrankius darbastalius ir rankas būtų gerai dezinfekuoti spiritu ar kitu bent 70% alkoholiu. Veido kaukė taip pat nepakenks. Po visų pandemijų manau visko turėsite namie 🙂 taigi traukiam maišus su substratu, dedam ant svarstyklių ir imame grybieną. Jei grybiena sulipusi dar neatplėšus pakuotės galite ją atsargiai pasmulkinti, Atsargiai pjaunate maišo viršų ir beriate reikiamą kiekį į substratą. Grybienos maišą užvyniojate, užspaudžiate ar užklijuojate ir jei nebereikia šiam kartui slepiate į šaldytuvą. Maišą su substratų taip pat užklijuojate viršuje ar užspaudžiate tvirtinimo dirželiu ir maišote, kad grybiena kuo vienodžiau pasiskirstytų po visą substratą. tai gali užtrukti ir nėra taip paprasta. planuojantis substrato kiekį maiše pasilikite vietos kad būtų kaip išmaišyti.
Viskas, darbas padarytas. Slepiate į spinta kur būtų 18-20 C, tamsu ir kantriai laukiate. Maišų nestatykite suglaustai, nes vyks procesai ir substratas gali pats šiek tiek kaisti taigi labai sugrūdus maišus vienas šalia kito gali užkaisti. jau po kelių dienų pamatysite vykstančius procesus ir priklausomai nuo grybo rūšies, substrato ir kitų aplinkybių po truputi (nuo 10 iki 45 dienų) visas maišas pabaltuos. Sekantis etapas jau grybų laukimas, taigi reikės pasiplanuoti tam tinkamą vietą, bet apie tai kitą kart 🙂
Blogai: Jei matote kad atsiranda nelabai fainos spalvos kaip pvz. žalią ar melsvą, pradeda kauptis geltoni skysčiai tai reiškia, kad pasigavome užkratėlį. Kadangi dirbame ne steriliai turim su tuo susitaikyti. Jei turime pelėsi, siūlau iškart nešti į kompostą, jei skystis tai bus bakterinis užkratas. Jei labai nedaug ir grybiena gražiai išplitusi galite pabandyti dar ir pasiimti derlių.
Klauskite! Rašykite klauskit ir tik taip straipsnį galėsiu papildyti aktualia informacija!

6 komentarai apie “Kaip pasigaminti substratą grybų auginimui namų sąlygomis”

  1. Virginijus

    Laba diena,
    Gal papasakotumete, koki slegi ipuciate atoklave pries ji uzkaiciant ir iki kokios temperaturos (bar slegio) uzkeliate, kad pakatu sunaikinti nepageidaujamus grybelius ir bakterijas?

    1. Sveiki, šiuo metodu autoklavo naudoti nereikia, tuo jis ir geras. O šiaip naudojant autoklavą, slėgis keliamas tik darant konservus, kad jį suvienodinti ir neišsproginėtų indeliai. Mūsų atveju tai yra neaktualu ir slėgis užkyla kaitinant iki 15psi (1 bar) ir 121C ir reikia išlaikyti 1,5 val.

  2. Kogero galima ir paprastą greitpuodį panaudoti vietoje autoklavo… na, daug substrato į jį nesupilsi, bet jei mažą kiekį ruoši…

    1. Bandyti galima, tik kad buitiniai greitpuodžiai labai svyruoja kiek slėgio sudaro. Kad pilnai išnaikinti reikia 15 psi, o buitiniai svyruoja nuo 5 iki 15. Rizika užkrato betkokiu atveju labai sumažės, tačiau tikimybė išlieka

      1. Sveiki. Gegužės vidurį užmaišiau viską pagal jūsų nurodymus. Maišai gražiai pabaltavę, yra gumbelių. Ką reiktų daryti toliau?

        1. Jei kalbate apie gumbelius tai turbūt auginate shiitake, per tiek laiko jau turėjo paruduoti, jei taip tai tada reiktų išimti iš maišo, jei sausoki galima pamirkyti 12 val, jei drėgni tada galima į šaldytuvą 12 val ir tada į auginimo kambarį (t.y. drėgna vieta, šviesos ir grybo oro) padiskutuoti taip pat galite ir Facebook grupėje, su nuotraukom būtų paprasčiau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *