Šį sezoną nusprendėte auginti grybus, bet dabar turite sugalvoti, kaip tai padarysite. Galbūt jau suradote vietą sode ar ūkyje, kur statysite rąstus, bet kaip išsirinkti, kokios rūšies medžius naudosite?
Grybai yra prisitaikantys organizmai ir gali augti ant įvairių medžių. Dauguma valgomųjų grybų, išskyrus vieną, auga ant lapuočių medžių. Nerekomenduojame naudoti spygliuočių medienos, nebent auginate puskrūmio reiši (Ganoderma tsugae). pilkšvosios kreivabudės (Pleurotus pulmonarius) gali augti ant kai kurių pušinių šeimos medžių, tačiau jų derliai bus mažesni arba retesni nei ant lapuočių.
Nors grybai gali augti ant daugumos lapuočių medžių rūšių, kai kurios iš jų labiau tinka grybams auginti nei kitos. Kiekvienai grybų rūšiai būdinga tam tikra pageidaujama medienos rūšis, todėl, parinkus grybus pagal tinkamą rąstų rūšį, bus gautas didesnis arba pastovesnis derlius. Ąžuolai ir kietieji klevai yra mėgstamiausios medienos rūšys daugumai grybų rūšių, nes jos yra labai tankios ir suteikia daug maisto medžiagų ilgesniam ir pastoviam grybų augimui.
Minkštieji lapuočiai grybiena greičiau įsitvirtina ir greičiau išaugina grybus, tačiau paprastai neduoda tiek daug derliaus ir neaugina tiek daug metų. Vis dėlto kreivabudės sėkmingiau auga ant tuopų ir uosių nei ant ąžuolų ar klevų.
Toliau pateiktas sąrašas yra mūsų rekomendacijos, todėl raginame naudoti bet kokią jums prieinamą medieną. Ir nebijokite išbandyti įvairių rūšių arba tokių, kurios nėra įtrauktos į sąrašą. Vis dar yra daugybė derinių, kuriuos galima išbandyti ir iš kurių galima pasimokyti! Galite gauti skirtingus derliaus rezultatus, tačiau jus gali nustebinti grybų karalystės atsparumas.
Nusprendę, kokios rūšies medžius skiepysite, įsitikinkite, kad turite galimybę gauti šviežios medienos. Rąstai turėtų būti paskiepyti per 8 savaites nuo nukirtimo. Jei lauksite ilgiau, jūsų grybiena turės nukonkuruoti su kitais grybais, kurie jau pradėjo kolonizuoti rąstą.
Na ir be abejo svarbu ir kada pjausite rąstelius. Mūsų tikslas, kad kuo daugiau vandens ir maistinių medžiagų būtų kamiene. Taigi pavasarį, kai pradeda formuotis lapai, maistingos medžiagos ir energija nukeliauja į šakas ir lapus, taigi tai yra pats blogiausias laikas pjauti medžius. Artimiausias tinkamas laikas pjauti medžius, kai lapai pageltonuoja, tai reiškia, kad medis nutraukia maistinių medžiagų tiekimą į lapus, taigi ir mes kamiene randame daugiau medžiagų. Lietuviškais orais remiantis geras metas metas pjauti rugsėjo mėn. nes apkrėtus grybieną dar turės laiko grybiena sustiprėti ir išsiplėsti į rąstą prieš nukrentant temperatūrai. Žiemą taip pat galime pjauti, bet jau būna netinkamas laikas sodinti, nebent turite patalpas, kur laikyti rąstelius. Na ir pats geriausias laikas pjauti yra besibaigiant žiemai, kai baigiasi didieji šalčiai. Dar pumpurai nesiformuoja, bet pavasaris artėja. Nupjovus tada po mėnesiuko jau ateina tinkami orai sodinti taigi būna idealus laikas tam.
Pridedam chemą, kad būtų aiškiau:
Sveiki, ar pradedančiajam grybų augintojui, per sudėtinga būtų auginti grybus “Liūto karčiai”. Planuoju auginti ir Shiitake grybus.
Sveiki, jei planuoate auginti ant rąstų iš esmės niekas nesikeičia lyginant su shiitake, temparatūra liūto karčiams yra panaši, taigi galite drąsiai auginti
Sveiki,
Norėčiau daugiau sužinoti apie shiitake grybų auginimą. Reiktų informacijos pradedantiesiems (ar reikalingos spec. sąlygos (pvz. šiltnamis), kokia priežiūra, ar yra paklausa šitiems grybams.
Iš anksto dėkoju,
Robertas
Sveiki, džiugu, kad susidomėjote. Siūlyčiau pradėti nuo šio straipsnio
https://grybuauginimas.lt/shiitake-grybu-auginimas-ant-rastu/
O kilus daugiau klausimų susisiekite
Sveiki,
o ar bandėte uosio medienoje sėti- kokia priežastis nepalankumo- juk kietmedis..?Ačiū
Sveiki, tiesa sakant ant uosio nesu bandęs, kad ant jo nerekomenduojama radau kituose puslapiuose, bet kituose rašo, kad ant jo galima auginti. Mano nuomonė jei turėčiau vietoje uosio tai tikrai bandyčiau, nes iš esmės medis atitinka viską ko reikia shiitake
Koks medis tinkamiausias paprastiesiems kelmuciams?
Kelmučiai vienas iš nedaugelio grybų galintis augti ant visų rušių medienos įskaitant ir spygliuočius ir kadangi yra parazitinis grybas tai gali augti ir ant gyvo medžio. Tačiau norint geresnio derliaus geriau rinktis kietmedį.