Juodasis beržo grybas, įžulnusis skylenis, čaga - Chaga (Inonotus obliquus) kaišteliais

Chaga grybų auginimas

Chaga (liet. Čaga – Inonotus Obliquus) yra parazitinis grybas, augantis ant beržų.

Grybas dažnai vadinamas vaistinių grybų karaliumi ir jau seniai naudojamas kaip vaistinis grybas Azijoje.

Chaga yra gana retas grybas, nes natūraliai neplinta taip lengvai. Grybų paklausa yra didelė ir jį įmanoma užauginti tik ant gyvo beržo.

Tai suteikia įdomią, papildomų pajamų, galimybę miško savininkams, kurių miškuose yra daug beržų.

Prieš pradėdami auginimo projektą, perskaitykite visą žemiau esančią informaciją, kaip auginti Chagą.

Bet ar tikrai norite auginti Chaga grybus?

Chaga grybai auga labai lėtai, taigi prireiks nemažai kantrybės, iš kitos pusės darbo taip pat nėra daug. Taigi pasėjus čaga grybus pirmo derliaus galima tikėtis po 6-8 metų, o antras derlius dar po 4-6 metų. Reiktų taip pat turėti omenyje, kad niekas dabar nepasakys, po kiek galėsite parduoti Chaga grybus kai jau turėsite derlių. Šiuo metu paklausa auga ir yra labai pelninga parduoti grybus taigi galima tikėtis, kad paklausa ir toliau augs.

Kur juos dėti užauginus?

Chaga grybai šiuo metu turi vis didėjančią paklausą ir yra paklausi prekė, todėl su realizacija nėra problemų. 1 kg kaina svyruoja nuo 50 iki 200 eur priklausomai nuo auginimo vietos, dydžio ir kokybės. Europoje užauginti čaga grybai laikomi aukštesnės kokybės, todėl galima tikėtis ir 70 eur didmeninės supirkimo kainos. Taip pat bene populiariausias būdas perdirbti tai išdžiovinti ir sumalti grybus ir parduoti, kaip arbatą.

Taigi sodiname čagą grybus kaišteliais

1 – rekomenduojamas medžio storis skiepyjimui yra apie 15-25cm. Išgręžkite maždaug 40cm nuo žemės apie 8mm pločios skylę, kad ji būtų šiek tiek gilesnė nei yra kaišteliai, ją švariai išvalykite su grąžtu. Antrąją skylę gręžkite maždaug 50-60cm auksčiau ir kartokite kiek pasieksite išgręžti. Taigi reikės 4-5 kaištelių vienam medžiui.

2 – Įstatykite chaga kaištelius į išgręžtas vietas ir su plaktuku sukalkite. Kaištelis turėtų pilnai įsikalti į medį.

3 – užtepkite su vašku ar sodo tepalu, kad bakterijos ir kiti grybai neapkrėstų medžio. Galite pasižymėti medį, kad vėliau jį nesunkiai atrastumėte.

4 – Apsišarvuokite kantrybe. Po kaištelio įkalimo tik po 3 metų pradės formuotis grybas, Iki to laiko grybiena plis medžio viduje.

Kalendorius

1-3 metai – pasimatys pirmiejį sėkmingo apkrėtimo požymiai. Aplink skyles bus patamsėjimai ir ant kaikurių medžių atsiras žievės įtrūkimai.

3-5 metai – pradeda formuoti čagą grybas medžio paviršiuje. Formuojasi nebūtinai vietoje kur įkaltas kaištelis, bet dažniausiai netoliese.

5-6 metai – atsiranda daugiau grybų formavimosi vietų, o jau esamos vis didėja.

6-8 metai – pirmasis Chaga grybų derlius paruoštas rinkimui. Galite pradėti ieškoti pirkėjų prieš renkant derlių.

12-14 metai – Laikas imti antrą derlių. Viskas dabar paprasčiau, nes ne pirmą kart jau tai darote.

18-20 metai – Surenkate paskutinį derlių. Medžius galima pjauti, jie tinkami ir malkoms ir popieriaus gamybai.

Dažnai užduodami klausymai (DUK)

 1. Ar būtina auginti ant gyvų medžių? Taip, chagą grybai auga tik ant gyvų medžių
 2. Kokio derliaus galima tikėtis? Planuojamas yra 1-2kg derlius nuo vieno kaištelio, kadangi kalsime 4-5 kaištelius taigi iš vieno medžio galime tikėtis 5-10kg. Tai yra apytikriai skaičiai, derlius gali būti ir žymiai didesnis.
 3. Ar Lietuvoje tinkamos sąlygos auginti čagą? Taip, čagą auga šiaurės pusrutulyje taigi ir Lietuvoje tinkamos sąlygos. Taip pat dėl mažesnio užterštumo, nei kitose pasaulio vietose, Lietuvoje auginti grybai vertinami labiau.
 4. Kada geriausia sėti chaga grybieną? Lietuvoje tinkamiausias laikas nuo gegužės iki spalio mėn.
 5. Ar būtina užtepti vašku? Tai nėra privaloma, tačiau labai rekomenduojam

6 komentarai apie “Chaga grybų auginimas”

 1. Kaip grybas (kadangi parazitinis) paveikia augantį medį? t.y. ar jis gali, sunkiau vegetuot, greičiau sudžiūti – supūti, ar šiaip apsirgrgti kokiom ligom, gal ne nustoti nustoti augti? o gal jis kaip tik pagerina medžio augumą ir sveikatą? 🙂

  1. Sveiki, Chaga grybas auga labai lėtai ir labai tai reiškia, kad randami gyvi čaga grybai kuriems 80+ metų, taigi šio grybo tikslas nėra, kuo greičiau išplisti ir pabėgti į kitą medi. Jis sugyvena su savo šeimininku ir jam netrukdo toliau augti, kaip darni pora 🙂

 2. Vigneron

  Ar šis grybas neapaveikia beržo medienos neigiamai? t.y. ar nenusilpnina beržo – nenudžiovina jo, nesulėtina augimo proceso, ar šiaip pačio imunteto kitoms ligoms plisti? nes klausimas ar veliau tiks tokie beržai malkoms ar šašlykui? 😉

  1. Sveiki, beržas toliau auga, grybas jam netrukdo ir mediena toliau gali būti naudojama ir malkoms ir popieriaus gamybai. Vieninteliai pakitimai yra fiziniai, jei matote auganti chaga gryba tai dar maždaug po metrą į abi puses jis yra išsiplėtęs į abi puses, taigi mediena bus juoda tose vietose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *